Zgodnie z niedawnym raportem Eurostatu Polacy są majętniejsi od Niemców – jednak w skład tego majątku wchodzą przede wszystkim domy i mieszkania. Ubezpieczenie ich stanowi zatem logiczny krok – tym bardziej, że zagrażają im nie tylko pożary czy przestępcy, ale i coraz bardziej nieprzewidywalne, gwałtowne załamania pogody.

 

Niestety, wielu z nas poprzestaje na samym zakupie polisy – tymczasem nie wystarczy wykorzystać kalkulator ubezpieczenia domu czy skorzystać z pomocy pośrednika ubezpieczeniowego. Aby wybrać ubezpieczenie, którego zakres ochrony zapewni naszemu mieszkaniu maksimum bezpieczeństwa, a nam zagwarantuje wypłatę odpowiedniej rekompensaty za doznane szkody, musimy dokładnie zapoznać się z tak zwanymi Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

 

Oto trzy zapisy, które – niezauważone w porę – uniemożliwią nam uzyskanie świadczenia pozwalającego nam zniwelować finansowe skutki doznanej szkody:

 

Limit prędkości wiatru

 

Ubezpieczenie od szkód spowodowanych skutkami gwałtownego wiatru ma limity – wypłata świadczenia następuje po udowodnieniu, że prędkość wiatru przekroczyła określoną wartość. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego może ona przyjąć wartość od 13 do nawet 25 metrów na sekundę.

Pułapka tkwi właśnie w tej wartości – po pierwsze podawana jest w metrach na sekundę (przeciętny ubezpieczony nie przeliczy jej w pamięci na bardziej znajome kilometry na godzinę – należy pomnożyć wartość przez 3.6), a po drugie – w najbardziej ekstremalnych przypadkach rekompensatę otrzymamy dopiero w momencie, w którym prędkość wiatru przekroczy 90 km/h!

 

 

Kradzież bez rekompensaty

 

Jeżeli po powrocie do domu nie zastaniemy w nim należących do nas cennych przedmiotów – nasze kłopoty mogą się dopiero zacząć.

Paradoksalnie – w najlepszej sytuacji będziemy, jeżeli złodziej okaże się amatorem i pozostawi po sobie bałagan oraz wyraźne ślady.

Jeżeli okradnie nas profesjonalista, nasze towarzystwo ubezpieczeniowe może powołać się na zapis mówiący o uzależnieniu wypłaty odszkodowania od pozostawienia widocznych śladów włamania. Jeżeli zatem kradzież zauważymy dopiero po jakimś czasie – nawet po uzyskaniu potwierdzenia ze strony Policji czeka nas długa walka.

W najgorszej sytuacji będziemy w momencie, w którym złamiemy inny zapis umowy, nie zapewniając mieszkaniu odpowiedniego zabezpieczenia. W zależności od ubezpieczyciela wystarczy zostawić uchylone okno lub udostępnić klucz więcej niż dwóm osobom nie zameldowanym w mieszkaniu – i tracimy prawo do świadczenia.

 

 

Sposób wyceny szkody

 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której otrzymujemy informację o wypłacie świadczenia – i otrzymujemy kwotę, która znacząco odbiega od wysokości poniesionej straty. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie świadomie (by obniżyć składkę) – będzie to dla nas poważny cios.

Rozbieżności te wynikają z przyjętej w umowie metody wyceny szkody – znajdziemy tam:

 

  • Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową – świadczenie ma zagwarantować nam naprawę lub zakup nowego sprzętu, elementu wyposażenia lub samego domu (w zależności od poniesionej szkody).
  • Ubezpieczenie na wartość rzeczywistą – lub amortyzowaną. Wypłacone świadczenie uwzględnia stopień zużycia przedmiotu lub mieszkania (najczęściej według wyceny rzeczoznawcy lub specjalnych tabel), a zatem nie pozwoli nam na zastąpienie go nowym bez finansowego wkładu z naszej strony.

 

Jako, że ubezpieczenie na wartość rzeczywistą charakteryzuje się zazwyczaj znacznie niższą składką – jest ono wybierane znacznie częściej i niejednokrotnie staje się to przyczyną poważnego rozczarowania.

 

Oczywiście podobnych pułapek znajdziemy znacznie więcej – dlatego też po pierwsze: uważnie czytajmy otrzymane dokumenty, a po drugie – każdą niejasność czy wątpliwość wyjaśniajmy z ekspertem z wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dopiero świadomy wybór ubezpieczenia, uwzględniający nasze potrzeby i możliwości, pozwoli nam na zapewnienie istotnej części naszego majątku odpowiedniej ochrony.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)