Zima na budowie kojarzy się z ogólnym spowolnieniem i przestojem robót. Rzeczywiście wylewanie fundamentów czy murowanie przy ujemnych temperaturach jest dość ryzykownym pomysłem. Istnieje jednak wiele innych rzeczy, które możesz zrobić zimą, aby przyspieszyć przeprowadzkę do wymarzonego domu.

  1. Zaplanuj przyszłe prace

 

Jeżeli dopiero planujesz budowę, zima to najlepszy czas na przeglądnięcie katalogów z projektami, wybór architekta i podpisanie umowy, załatwienie wszelkich formalności czy zakontraktowanie dobrej ekipy budowlanej. Jeżeli już budujesz, zimowe miesiące możesz poświęcić na dokładne rozplanowanie przyszłych prac. Wysiłek włożony w organizację zaowocuje szybszym tempem budowy na wiosnę.

 

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo

 

Zimowe spowolnienie warto wykorzystać na przemyślenie kwestii bezpieczeństwa budowy oraz znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia. Nie zabezpieczysz się całkowicie od zalania czy pożaru, ale dzięki polisie odzyskasz przynajmniej pieniądze wyłożone dotąd na budowanie nowego lokum. Ubezpieczenie domu czy mieszkania w budowie oferuje choćby Link4. To, jak wysokie odszkodowanie otrzymasz, zależy od wartości prac wykonanych do momentu zdarzenia. Jego kwota nie może jednak przekroczyć sumy ubezpieczenia określanej na podstawie dwóch czynników:

 

  • wartość mienia na dzień podpisania umowy (w większości przypadków wartość odtworzeniową czyli bez pomniejszania o stopień zużycia) przewidywane koszty robót budowlanych, instalacyjnych i elektrycznych planowanych do wykonania w okresie ochrony ubezpieczeniowej.

 

  1. Rusz na zakupy

 

Ceny materiałów budowlanych zimą są zazwyczaj niższe niż wiosną czy latem. Producenci oferują wiele promocji, chcąc uniknąć przestojów produkcyjnych. Także składy budowlane wyprzedają towar po kosztach, nie chcąc magazynować nadmiernych ilości przez kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie materiały warto kupować zimą. Ryzykownymi produktami są choćby zaprawy (mogą zamoknąć i stwardnieć) czy wełny (łatwo wilgotnieją). Spokojnie możesz jednak kupić po okazyjnych cenach materiały ścienne, systemy stropowe, dachówki, pręty zbrojeniowe czy okna.

 

  1. Jednak budujemy

 

Łagodne zimy oraz postęp technologiczny sprawiają, że niektórzy decydują się na prowadzenie prac budowlanych na zewnątrz także w styczniu czy lutym. Warunkiem powodzenia jest jednak używanie odpowiednich materiałów mrozoodpornych. Nie oszczędzaj na nich i pamiętaj, aby zawsze stosować się ściśle do zaleceń producenta. Zadanie zimowej budowy powierz tylko ekipie, która ma już doświadczenie w takich pracach.

 

  1. Wykańczanie wewnątrz

 

Mimo wszystko zimą najlepiej ograniczyć się tylko do wewnętrznych prac wykończeniowych. Murowanie ścian działowych, kładzenie tynków, gładzi, płytek – nie musisz z tym czekać do wiosny, o ile tylko jesteś w stanie zapewnić odpowiednią wentylację i możesz uruchomić w domu choćby prowizoryczne ogrzewanie (oczywiście nie wolno korzystać z otwartego ognia!). Wewnątrz budynku, także kiedy w środku nie ma ekipy budowlanej, musi utrzymywać się temperatura przynajmniej 15 stopni. Jeśli będzie chłodniej, zaprawy nie zwiążą się i nie stwardnieją w odpowiednim stopniu, co uniemożliwi dalsze działania.

 

Zamiast ulegać zimowej hibernacji wykorzystaj odpowiednio i w przemyślany sposób mroźne miesiące. Dzięki temu już w tym roku będziesz mógł się cieszyć mieszkaniem we własnym, nowym domu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)