Coraz więcej Polaków, wyjeżdżając turystycznie za granicę, wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ma ona swoje zalety, jednak warto pamiętać, że nawet kiedy ją posiadasz, nadal możesz być zmuszony wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na pomoc medyczną. Wystarczy wypadek podczas zimowego szaleństwa na nartach.

 

Czym tak właściwie jest EKUZ? To bezpłatna karta wydawana przez NFZ osobom wyjeżdżającym czasowo za granicę. Dzięki niej na terenie Unii Europejskiej oraz krajów należących do EFTA (Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria i Norwegia) jesteś traktowany przez lokalną służbę zdrowia tak samo, jak obywatel danego państwa.
W razie wypadku EKUZ może Cię uchronić przed pewnymi wydatkami, jednak nie da Ci pełnego bezpieczeństwa. Oto 5 podstawowych powodów, dla których jadąc na narty, warto wykupić także ubezpieczenie turystyczne.

 

EKUZ zapewnia Ci jedynie pomoc medyczną

 

Przede wszystkim EKUZ ma bardzo ograniczony zakres: zapewnia Ci wyłącznie dostęp do niezbędnej pomocy medycznej. Natomiast ubezpieczenie turystyczne to także cały szereg usług zawartych w ramach pomocy Assistance. W Link4 jest to między innymi możliwość korzystania z całodobowego telefonicznego Centrum Alarmowego czy pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów zakwaterowania osoby towarzyszącej w razie hospitalizacji poszkodowanego.
Ubezpieczenie turystyczne może także zawierać ubezpieczenie:

  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – dzięki temu nie tylko zostaną Ci zwrócone koszty pomocy medycznej, lecz otrzymasz jeszcze odszkodowanie, jeżeli na przykład złamiesz nogę
  • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – dzięki temu nie będziesz musiał opłacać
    z własnej kieszeni kosztów leczenia drugiej osoby, kiedy z Twojej winy ulegnie ona wypadkowi na stoku.

 

Zapłacisz za akcje ratowników górskich

 

Oprócz tego, że EKUZ nie zapewnia żadnych usług dodatkowych, nie gwarantuje także braku opłat za usługi medyczne, nie mówiąc już o kosztach akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Kluczem jest tutaj zasada mówiąca, że posiadając EKUZ masz takie same prawa i obowiązki, jak obywatel kraju, w którym przebywasz. Czyli jeżeli jesteś w Austrii, to płacisz za to, za co płacą Austriacy. A w tym państwie, podobnie jak na Słowacji, wszelkie świadczenia w ramach ratownictwa górskiego są odpłatne. Zwykłe opatrzenie na stoku zwichniętej nogi może Cię kosztować nawet 400 euro. Przyjemność transportu helikopterem w Alpach to już koszt 1500-2000 euro za godzinę lotu. Na tym jednak nie koniec niedogodności związanych z brakiem ubezpieczenia turystycznego.

W wielu kurortach przyjmują tylko prywatnie

EKUZ daje Ci dostęp jedynie do lekarzy funkcjonujących w ramach publicznego systemu opieki. A może się zdarzyć tak, że będziesz musiał wybrać placówkę prywatną. W wielu krajach ośrodki publiczne działają bowiem tylko do określonej godziny. W popularnych kurortach turystycznych sytuacja jest jeszcze gorsza, ponieważ w niektórych z nich lekarze przyjmują jedynie prywatnie.

Zapłacisz także za podstawowe usługi

W wielu krajach obowiązuje system współpłacenia przez obywateli za usługi, wydawałoby się, podstawowe, jak wizyta w przychodni czy pobyt w szpitalu. We Włoszech za poradę lekarza pierwszego kontaktu zostanie Ci naliczona opłata w wysokości do 36,15 euro. W Austrii każdy dzień pobytu w szpitalu to koszt od 12 do 20,10 euro. Więcej informacji o tym, jakie opłaty obowiązują w poszczególnych krajach, znajdziesz tutaj.

 Poniesiesz koszty transportu do kraju

EKUZ zwraca jedynie koszty usług medycznych, które lekarz uzna za niezbędne do tego, abyś nie musiał wracać wcześniej do kraju. Nie możesz zatem ubiegać się o zwrot wydatków związanych z powrotem do Polski. A jeśli konieczny okaże się specjalny transport, na przykład w pozycji leżącej, koszty te mogą okazać się bardzo duże.
Oczywiście najbezpieczniejszym wyborem jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego oraz wyrobienie karty, zwłaszcza że jest ona bezpłatna. Chcąc wyrobić EKUZ, pamiętaj jednak, by zrobić to odpowiednio wcześnie. Teoretycznie powinieneś otrzymać kartę tego samego dnia, w którym składasz wniosek. Może się jednak okazać, że przypadkiem, mimo opłacania składek, nie jesteś zgłoszony jako osoba ubezpieczona. Aktualizacja takich informacji zajmie ponad dobę.

Dodatkowo w tych miesiącach, w których dużo osób wyjeżdża za granicę, w oddziałach NFZ tworzą się długie kolejki oczekujących. Na szczęście EKUZ jest ważny przez pół roku, więc już jesienią możesz pomyśleć o wyrobieniu karty na zimowe szaleństwa na nartach.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)