Kupiliście właśnie nowe mieszkanie? A może zdecydowaliście, że również dotychczasowe lokum należy objąć ubezpieczeniem? Jeżeli zastanawiacie się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie, podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie i co powinno ono obejmować.

Dla większości z nas mieszkanie to podstawa poczucia bezpieczeństwa. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że tak jak należy chronić swoje zdrowie, również dom warto otoczyć szczególną opieką. Pomagają w tym polisy oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak wybrać ubezpieczenie, aby nie martwić się stratami takimi jak uszkodzenie ścian przez zalanie? Gdzie ubezpieczyć mieszkanie, by czuć się bezpiecznie?

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie, czyli szukamy zniżek

Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń (np. na życie lub samochodowych), również polisa mieszkaniowa nierzadko oferowana jest w niższej cenie – zależnie od tego, czy spełniamy określone warunki. O ile koszt nie powinien być ważniejszy od zakresu ochrony, zawsze warto sprawdzić, która oferta będzie najbardziej korzystna.

Zniżki otrzymać możemy wtedy, gdy rozszerzymy umowę ubezpieczenia o dodatkowe usługi – polisa będzie wtedy droższa, ale bardziej opłacalna. Obniżenie składek ubezpieczeniowych zapewni także ich terminowe spłacanie, a przede wszystkim – przedłużenie umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem. Zniżka należy nam się również wtedy, gdy przez ustalony okres nie doszło do żadnych szkód na ubezpieczonym mieniu.

Suma ubezpieczenia domu powinna odpowiadać jego wartości – by odszkodowanie, w razie wystąpienia jakiejkolwiek objętej polisą sytuacji, pozwoliło na przywrócenie domu do stanu sprzed zdarzenia. Warto pamiętać, że wypłata pieniędzy często zależy od spełnienia konkretnych wymagań – takich jak odpowiedni poziom zabezpieczenia domu, np. przed włamaniami.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Typowa polisa ubezpieczeniowa obejmuje ochroną stałe wyposażenie domu, czyli elementy takie jak:

  • instalacja elektryczna,
  • instalacja wodno-kanalizacyjna,
  • okładziny i okleiny ścian oraz podłóg,
  • stolarka drzwi i okien,
  • kraty, rolety, żaluzje.

Ubezpieczenie dotyczy także wyposażenia łazienki oraz garażu (o ile jest on częścią bryły domu).

Polisę mieszkaniową rozszerzyć możemy np. o ochronę cennych przedmiotów (nie tylko sprzętów elektronicznych i kuchennych lub mebli, ale także książek i obrazów). W zakres ubezpieczenia włączyć możemy także inne budynki i konstrukcje znajdujące się na posesji – jak garaż, składzik, altanę oraz ogrodzenie.

Ochrona, jaką zapewnia polisa mieszkaniowa

Podstawowy wariant ubezpieczenia mieszkaniowego zapewnia wypłatę odszkodowania w bardzo różnorodnych sytuacjach – na pożarze i zalaniu zaczynając, a kończąc na upadku samolotu. Jeżeli zapłacimy więcej, możemy zapewnić sobie ochronę w jeszcze szerszym zakresie – przed powodzią, katastrofą budowlaną, upadkiem drzewa lub porywistym wiatrem. Ubezpieczyć możemy się też przed skutkami przeprowadzenia akcji ratowniczej – np. interwencji strażaków.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)