Wakacje to czas, w którym wielu z nas pakuje niezbędne rzeczy do auta i jedzie w wakacyjną podróż. Często nasz bagażnik samochodowy okazuje się zbyt mały, aby pomieścić cały nasz ekwipunek. Czasem pragnąc zaoszczędzić na drogich kwaterach postanawiamy wypożyczyć przyczepę kempingową. Co powinniśmy wiedzieć o poruszaniu się z przyczepą, zanim ją wypożyczymy/kupimy i wyruszymy w drogę?

Jakich uprawnień potrzebujemy?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do holowania autem o masie do 3500 kg zarówno dowolnej przyczepy, o ile masa zestawu nie przekroczy 3500 kg, jak i dowolnej przyczepy lekkiej (do 750 kg), nawet jeśli w tym przypadku przekroczymy limit 3500 kg.

Kiedy masa naszego zestawu przekroczy 3500 kg, a nie będziemy holować przyczepy lekkiej, to w takim przypadku będzie nam potrzebne prawo jazdy kategorii B+E.

Sprawy techniczne

Jak wiadomo do holowania przyczepy niezbędny będzie hak, zamontowany w naszym aucie. Nie powinniśmy mieć z tym problemu, gdyż da się to zrobić w niemal każdym samochodzie. Wyjątkiem są zwykle małe auta, np. Citroen C1. Jaki jest koszt takiego haka? Rozpiętość cenowa to od około 200 zł (zamiennik) do około 450 zł (renomowany producent). Jeśli chcemy możemy zabezpieczyć zaczep zamkiem, jednak to będzie kosztowało dodatkowo około 200 zł. Warto jednak zainwestować w ten wydatek, gdyż może to rzutować na nasze bezpieczeństwo.

Hak lepiej zamontować w warsztacie. Po jego montażu konieczna jest wizyta u diagnosty, a następnie w wydziale komunikacji, gdzie zostanie dokonany odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Gdzie wypożyczyć?

Jeśli chodzi o przyczepy towarowe, najprościej jest wypożyczyć je na stacji benzynowej. Wybieramy tam przyczepę, która mieści się w limicie masy wpisanym w dowodzie rejestracyjnym naszego auta.

Natomiast przyczepy kempingowe i specjalistyczne wypożyczymy w specjalnych wypożyczalniach zajmujących się tego typu usługami.

Jak szybko z przyczepą?

W terenie zabudowanym dozwolona prędkość samochodu z przyczepą jest taka sama, jak dla każdego auta – 50 lub 60 km/h, w zależności od pory dnia. Poza miastem obowiązuje nas limit: 70 km/h na zwykłych drogach, natomiast na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu, ekspresowych oraz autostradach – 80 km/h.

Prędkość ma znaczenie, gdyż to od niej zależy o ile więcej zużyjemy paliwa. Przy rozsądnych prędkościach mała przyczepa podniesie je o około 1 l/100 km, a kempingowa o 2-3 l /100 km.

 Parkowanie

Auto i przyczepę możemy spokojnie postawić na każdym parkingu, natomiast samą przyczepę, po odłączeniu od pojazdu, tylko w miejscach, gdzie znajduje się znak parking, a pod nim widnieje tabliczka z symbolem auta z przyczepą.

To podstawowe informacje, które przydadzą się nam zanim zaczniemy swoją przygodę z przyczepą. Jeśli wyruszamy w pierwszą podróż z takim „balastem” przydatne mogą okazać się różne gadżety poprawiające jakość jazdy, np. lusterka na wysięgnikach poprawiające jakość widzenia do tyłu, czy pomocna przy cofaniu – kamera. Wszystko to, by nasze wakacje były przede wszystkim bezpieczne!

Więcej praktycznych porad znajdziesz na stronie: smochodowo.com.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)