Młodzi kierowcy kupujący swoje pierwsze OC muszą liczyć się z tym, że ich składka będzie kosztować znacznie więcej niż w przypadku doświadczonych (a tym bardziej bezwypadkowych) kierowców. Z punktu widzenia ubezpieczyciela młody kierowca, a za takiego zostanie uznana każda osoba poniżej 24 roku życia, oznacza znacznie wyższe ryzyko wystąpienia szkody, zwłaszcza jeśli jeździ on szybkim samochodem o dużej pojemności. Czy w takim razie „świeżo upieczony” kierowca jest skazany na wysokie ceny ubezpieczenia OC? 

Ubezpieczyciele doskonale znają policyjne statystyki, wskazujące, że kierowcy w tym wieku są sprawcami dużej ilości wypadków (około 10 tys. wypadków w ciągu roku), zwłaszcza w ciągu dwóch pierwszych lat po otrzymaniu prawa jazdy, kiedy siedząc za kierownicą, nie są jeszcze w stanie prawidłowo ocenić zachowań innych uczestników ruchu ani też bezpiecznej granicy własnego ryzyka. Nie mogą więc liczyć na najtańsze OC. Zazwyczaj ubezpieczenie OC dla osób, które niedawno (2 – 3 lata wstecz) zdały egzamin na prawo jazdy kosztuje średnio nawet 30 procent więcej.

Pierwsze auto z małą pojemnością i mocą silnika równa się tańsze OC

Przy wyborze pierwszego auta, warto się zastanowić nad zakupem pojazdu o małej albo przeciętnej pojemności, bo jest to czynnik mający ogromny wpływ na cenę OC. Z tego punktu widzenia najkorzystniejszym wyborem będzie auto charakteryzujące się pojemnością 1.1 – 1.2. Dobrą decyzją będą też najpopularniejsze samochody o pojemności 1.4, 1.5 , 1.6.

młody kierowca

Warto również wstrzymać się z efektownymi modyfikacjami, bo chociaż spektakularny tuning zwiększa wartość samochodu przy ewentualnej sprzedaży, to są one pośrednią informacją na temat fantazji i brawury właściciela pojazdu. Natomiast dobrze widziane będą modyfikacje zmniejszające ryzyko kradzieży, w tym alarmy i immobiliser. Co prawda nie mają wpływu na OC, ale dzięki nim składka za ubezpieczenie AC może być niższa.

Jak znaleźć najtańsze OC w internecie?

Optymalne rozwiązanie to zebranie informacji o cenach OC oferowanych przez różnych ubezpieczycieli. Dużym ułatwieniem są internetowe porównywarki. Do bardzo ciekawych i pomocnych należy np. kalkulator OC rankomat.pl, znajdujący się na stronie http://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc . W tym samym miejscu warto również zapoznać się z cennymi informacjami i wskazówkami jak najszybciej znaleźć najtańszą polisę OC.

Bezszkodowa jazda – najlepszy sposób na wypracowanie własnych zniżek

Porównując ceny ubezpieczeń OC za pomocą internetowego kalkulatora można odkryć jeszcze jeden sposób na mniejsze OC: zarejestrowanie auta i wykupienie ubezpieczenia na dwóch właścicieli. Dodanie do polisy doświadczonego kierowcy z wypracowanymi zniżkami za bezszkodową jazdę (rodzica, kogoś ze starszego rodzeństwa) to często wykorzystywana metoda na najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne. Większość ubezpieczycieli do obliczeń wysokości składki przyjmuje najkorzystniejsze, czyli najwyższe zniżki.

Młodzi kierowcy popełniają czasami błąd, polegający na zarejestrowaniu auta na inną osobę, bez wpisania siebie jako dodatkowego kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że we wniosku o ubezpieczenie OC właściciel jest zobowiązany do ujawnienia faktu, że samochód będzie użytkowany przez drugą osobę, w opinii ubezpieczyciela bardziej ryzykowną. Próby zatajenia tego faktu kończą się źle: w razie wypadku spowodowanego przez młodego kierowcę trzeba się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Zarejestrowanie samochodu na dwóch właścicieli, ma też dodatkową zaletę – młodemu kierowcy zaczynają liczyć się lata bezszkodowej jazdy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Jak obniżyć cenę ubezpieczenia dla młodego kierowcy?, 9.0 out of 10 based on 1 rating