Wybierając polisę dla naszego samochodu, zwykle kierujemy się przede wszystkim ceną. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się kalkulatory internetowe, które umożliwiają porównanie ubezpieczeń OC. Niedługo może jednak dojść do sytuacji, gdy różnice między poszczególnymi TU będą znikome – wszystko z powodu dynamicznego wzrostu cen w ostatnim czasie. Co jest jego przyczyną? 

Posiadanie polisy OC jest, zgodnie z polskim prawem, obowiązkiem każdego, kto chce legalnie poruszać się po drogach własnym pojazdem. Gwałtowne zmiany w wysokości składek ubezpieczeniowych są dlatego zmorą dla znacznej większości kierowców. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach opłaty będą wciąż rosnąć. Dziś przyjrzymy się przyczynom dotychczasowych zmian – i czynnikom, które będą za nimi stać w przyszłości.

Porównanie ubezpieczeń OC – drastyczny wzrost z roku na rok

Podwyżki składek ubezpieczeniowych odczuł każdy, kto w ciągu ostatniego roku opłacał kolejną w życiu polisę OC. Jest to problem ogólnopolski, choć szczególne powody do narzekania mają kierowcy z dużych miastporównanie ubezpieczeń OC, którego dokonali eksperci z Ubea.pl, wskazuje, że zamieszkujący je właściciele pojazdów, którzy kupili polisę w październiku 2016, zapłacili nawet 70-80% więcej niż rok wcześniej.

Dlaczego OC tak zdrożało?

Odpowiedzialność za tak drastyczny wzrost opłat ponoszą przede wszystkim zmiany w prawie – w szczególności wprowadzenie podatku od niektórych instytucji finansowych oraz określenie przez Komisję Nadzoru Finansowego nowych wytycznych dla towarzystw ubezpieczeniowych.

Pierwsza z przyczyn, czyli nowy podatek, znana jest także jako „podatek bankowy”. Nakłada on na różne instytucje finansowe – w tym na firmy ubezpieczeniowe – obowiązek odprowadzania co miesiąc 0,0366% wartości aktywów przekraczających określony limit. W przypadku TU wynosi on 2 mld złotych. Bardzo prawdopodobne jest, że koszt nowej daniny został, przynajmniej częściowo, przeniesiony na klientów takich instytucji – stąd wyższe składki na polisę.

Druga przyczyna, czyli wytyczne KNF, wynika z faktu, że walka cenowa między TU doprowadziła do bardzo złej kondycji rynku ubezpieczeń – działalność jego uczestników ostatni raz przyniosła zyski w 2006 roku. Niskie składki, choć z pozoru atrakcyjne dla klientów, oznaczały jednocześnie niską jakość likwidacji szkód oraz niskie kwoty odszkodowań.

Aby poprawić sytuację, jeszcze w 2015 roku KNF stworzyła listę wytycznych, do których (pod groźbą kary) ubezpieczyciele musieli się dostosować. Kwestie, które poruszyła KNF, dotyczyły, między innymi, systemu przyznawania zniżek i zwyżek dla właścicieli pojazdów, a także sposobu likwidacji szkód i bardziej rzeczywistego oceniania ryzyka wypadku dla konkretnych klientów.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)