Wiosna oznacza cieplejsze dni, ale też początek sezonu burzowego. Wyładowania atmosferyczne mogą przyczynić się do zepsucia sprzętu elektronicznego. Jak zabezpieczyć dom przed skutkami uderzenia pioruna?

Urządzenia elektroniczne są szczególnie narażone na szkodliwe działanie wyładowań atmosferycznych, dlatego należy zawczasu pomyśleć o ich ochronie. Co należy zrobić zanim przyjdzie burza?

Najlepszy sposób na burzę

Przede wszystkim pamiętaj, żeby przed spodziewaną burzą odłączyć dopływ prądu do domu. Niestety, może to jednak nie wystarczyć – zawsze pozostaje ryzyko, że piorun dostanie się do instalacji i zniszczy sprzęty. Dlatego należy dodatkowo wyjąć wtyczki z kontaktu – to najlepszy sposób na zabezpieczenie urządzeń. Nie każdy pamięta, że poza najważniejszymi sprzętami, takimi jak komputer czy telewizor, trzeba również odłączyć z obiegu instalacje dostarczające do nich telewizję kablową i internet. Wszystkie urządzenia, które są podłączone do zewnętrznych anten, należy odłączyć.

Jeśli wiesz, że istnieje ryzyko wystąpienia burzy podczas twojej nieobecności, jeszcze przed wyjściem z domu odłącz urządzenia z prądu. Dotyczy to również zbliżającego się sezonu majowych wyjazdów – pamiętaj o tym, zanim wyruszysz w podróż!

Listwa przeciwprzepięciowa – zabezpieczanie bez odłączania prądu

Odłączenie z prądu sprzętu takiego jak np. komputer, będzie oznaczało przerwanie pracy. Co jeśli nie możesz sobie na to pozwolić? Rozwiązaniem może być listwa przeciwprzepięciowa, wyposażona w warystor, która zmniejsza zbyt wysokie napięcie, tak by utrzymywało się na bezpiecznym poziomie. Dokonując zakupu, nie pomyl jej z listwą filtrującą, która nie na wiele się zda podczas burzy. Zanim jednak zdecydujesz się na listwę, sprawdź (najlepiej z pomocą elektryka) czy gniazdka, z których korzystasz w domu, mają prawidłowo działające uziemienie. Jest to warunek konieczny, by listwa mogła działać.

Ubezpieczenie mieszkania – ochrona dla przezornych

Na wszelki wypadek, warto wykupić ubezpieczenie mieszkania online lub zwykłe, które może nam pomóc w razie gdyby doszło do uszkodzeń. Przed podpisaniem umowy, sprawdź czy twoja polisa na pewno obejmuje ochronę sprzętu przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Zwróć też uwagę na jakich warunkach ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić ci odszkodowanie. Czasem wynosi ono kilka procent kwoty ubezpieczenia, dlatego lepiej wcześniej zorientować się, na jaką sumę mógłbyś liczyć, gdyby doszło do uszkodzenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)