Wynajmując komuś mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że mogą nas spotkać nieprzyjemności wynikające z braku odpowiedzialności osób, którym powierzyliśmy swoje mieszkanie. Ubezpieczenie nieruchomości może stać się zbawienną inwestycją, kiedy okaże się, że mamy do czynienia z uciążliwymi lokatorami.

Ubezpieczenie nieruchomości to obowiązek właściciela lokalu

Ubezpieczenie nieruchomości spoczywa na właścicielu, nawet jeśli pomieszczenie jest przeznaczone na wynajem. Sugeruje to m.in. art. 432 k.c. – według którego za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się lub oderwanie się części budowli odpowiada właściciel budynku. Dlatego szerokie oferty ubezpieczycieli stwarzają nam możliwość ubezpieczenia własności od wielu różnych form ryzyka, także tych związanych z wynajmowaniem mieszkania.

Ubezpieczenie nieruchomości z rozszerzeniem o OC wynajmującego

Takie ubezpieczenie może się przydać, kiedy wynajmujący lokum np. zaleją mieszkanie sąsiadów. Warto sprawdzić, czy wybrana przez nas firma ubezpieczeniowa ma w swojej ofercie rozszerzenie dotyczące szkód wyrządzonych przez najemców. To zabezpieczenie, które zapewni więcej spokoju obu stronom i może zapobiec konfliktom na linii właściciel-wynajmujący, gdyby doszło do jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia.

Ubezpieczenie nieruchomości na dodatkowe ryzyko

Najbardziej popularnym ubezpieczeniem wśród tzw. ryzyk dodatkowych jest ubezpieczenie szyb od stłuczenia. Może ono obejmować nie tylko okna, ale także witryny mebli albo lustra. Dzięki niemu uzyskamy zwrot kosztów zakupu, naprawy lub wymiany stłuczonych elementów.

Usługa assistance – najlepszy sposób na ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie assistance pozwala uniknąć nieprzewidzianych kosztów awarii. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu zajmować się naprawą szkód w wynajmowanym mieszkaniu. Jako właściciel masz obowiązek zapewniać ciągłość sprawnego sprzętu, powinieneś też zapewnić swoim lokatorom dostęp do specjalisty, w momencie kiedy nastąpi jakaś niespodziewana usterka. Gdy posiadamy usługę assistance – to ubezpieczyciel zapewni lokatorom odpowiedniego specjalistę oraz pokryje koszty jego dojazdu i robocizny. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości naprawienia usterki na miejscu, ubezpieczyciel pokryje też koszt transportu sprzętu z mieszkania do autoryzowanego serwisu i z powrotem do mieszkania. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas naprawienia szkody oraz jest dużą oszczędnością pieniędzy, zarówno ze strony najemcy, jak i właściciela.

 Ubezpieczenie nieruchomości na własny użytek a wynajem

Właściciele wynajmujący mieszkanie zazwyczaj decydują się na kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości, zarówno elementów stałych, jak i ruchomych. Zdecydowanie bardziej jednak zależy im na ubezpieczeniu elementów stałych lokalu, takich jak mury czy okna; na wypadek pożaru lub innych zdarzeń losowych. Aby w pełni wykorzystać możliwości ofert ubezpieczeniowych i dobrać odpowiednią polisę, najlepiej jest o chęci wynajmu mieszkania poinformować ubezpieczyciela – ten z pewnością pomoże dobrać odpowiedni zakres ubezpieczenia i doradzi jak najlepiej zabezpieczyć mieszkanie, aby wynajmować bez stresu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)