Sprzedawca używanego samochodu ma obowiązek przekazania polisy OC nowemu właścicielowi. Przejęcie ubezpieczenia nie zawsze jest jednak korzystne dla nabywcy. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę w ubezpieczeniu OC, przy zakupie auta z drugiej ręki.

Samochód bez OC

Kupując używany samochód, sprawdź czy składka OC została opłacona i na jaki okres. Takie informacje są dostępne w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Może się okazać, że polisa będzie ważna tylko przez kilka dni, a do tego czasu trzeba będzie podpisać nową umowę ubezpieczeniową. Natomiast jeśli samochód wcale nie jest ubezpieczony, trzeba się o to jak najszybciej postarać, jeszcze zanim pojazd wyruszy w trasę. Zgodnie z prawem, auto nie może być uczestnikiem ruchu drogowego, dopóki nie ma ubezpieczenia OC. Wysokość mandatu w przypadku samochodów osobowych wynosi równowartość dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę i zależy od tego, jak długo auto jeździło bez OC:

  • 20 proc. opłaty jeśli ten okres nie przekracza 3 dni,
  • 50 proc. opłaty jeśli ten okres nie przekracza 14 dni,
  • 100 proc. opłaty jeśli ten okres przekracza 14 dni.

 

Rekalkulacja składki i wypowiedzenie umowy OC

Kupując auto z drugiej ręki, sprawdź czy ubezpieczyciel nie będzie chciał byś płacił większą składkę OC. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy poprzedni właściciel miał zniżki za wieloletnią bezwypadkową jazdę. Jeśli auto trafia później w ręce młodego, niedoświadczonego kierowcy, towarzystwo ubezpieczeniowe może narzucić wyższą składkę ubezpieczenia. W takim przypadku, należy się zastanowić czy nie lepiej zmienić ubezpieczyciela, na tego który będzie miał najtańsze OC. Cena polisy zależy również m.in. od wieku właściciela pojazdu, doświadczenia za kierownicą i miejsca jego zamieszkania. Wszystkie te warunki mogą ulec zmianie przy sprzedaży pojazdu.

Pamiętaj, że po upływie terminu ważności polisy, nie odnowi się ona automatycznie. Choć jeszcze kilka lat temu było to możliwe, obecne prawo zakłada, że kiedy umowa o ubezpieczenie wygasa, do właściciela należy obowiązek jej przedłużenia lub zawarcia nowej umowy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)