Eiffel_Tower_20051010Wybieramy się z ukochaną osobą, bądź całą rodziną na wakacje do Francji. Czekają nas niezapomniane chwile i ciekawe przygody. Ale czy wiemy jak dojechać bezpiecznie do celu? Czy zapoznaliśmy się z obowiązującymi przepisami i zasadami? Nie? Zatem powinniśmy to czym prędzej zrobić!

Komfort wliczony w cenę

Francuskie autostrady i drogi ekspresowe należą do najlepszych na świecie. Podróżuje się nimi bardzo komfortowo, jednak niestety dość drogo. Średnio za przejechany kilometr zapłacimy 0,19 euro.

Mamy jednak alternatywę, czyli drogi krajowe, które biegną równolegle do autostrad. Jedzie się nimi nieco wolniej, jednak można sporo zaoszczędzić na późniejsze atrakcje.

O tym pamiętajmy! Na autostradzie nie zatankujemy gazu. W tym celu konieczny będzie zjazd do miasta.

Dokumenty

Będziemy potrzebowali oczywiście OC, warto jednak zainwestować w AC, ponieważ koszty napraw we Francji są wyjątkowo wysokie. Warto też zainteresować się, co należy zrobić w przypadku ewentualnego wypadku.

Przepisy

We Francji nie ma obowiązku jazdy na światłach mijania. Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie auta to składa się ono z:

  • Trójkąta ostrzegawczego;
  • Kamizelki odblaskowej;
  • Kompletu żarówek zapasowych;
  • Alkomat.

Jednak przepisy Unii Europejskiej mówią, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wymaganego w danym kraju. Warunkiem jest, by pojazd był wyposażony zgodnie z wymogami kraju, w którym został zarejestrowany.

Przygotuj się na mandat za…

Mało popularne są patrole drogówki z radarem, jednak fotoradary są często spotykane, także na autostradach.

Możemy także otrzymać dotkliwy mandat za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Zestaw słuchawkowy jest dozwolony, jednak w przypadku kolizji możemy się spotkać z próbą zrzucenia winy właśnie na rozmowę przez zestaw głośnomówiący, a nawet sprawdzaniem billingu!

Ograniczenia prędkości

Nie różnią się one specjalnie od tych w innych państwach:

  • jazda w terenie zabudowanym: 50 km/h
  • jazda po autostradzie: 130 km/h
  • jazda po drogach ekspresowych: 110 km/h
  • pozostałe drogi: 90 km/h

Lampka wina do obiadu?

Francuzi w kwestii alkoholu są lekko pobłażliwi. W końcu zobowiązuje ich do tego kultura jego spożywania. Każdy obiad jest akcentowany kieliszkiem wina. Z tego powodu przepisy tolerują do 0,5 promila.

Niemiłe niespodzianki

Francuzi do mistrzów parkowania nie należą, dlatego uważajmy na parkingach, bo nasze auto może zostać zarysowane. Zdarza się, że pozbawieni skrupułów przepychają inne auta, dlatego nigdy nie zostawiajmy auta na biegu. Najbezpieczniejsze będą duże podziemne parkingi!

To już chyba wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem do Francji. Drobna rada na koniec. Nie dziękujmy światłami awaryjnymi, bo możemy spowodować wypadek. Jest to typowo polski zwyczaj. Lepiej jest podziękować ręką lub naprzemiennym włączaniem lewego i prawego kierunkowskazu. Teraz możemy bezpiecznie cieszyć się wakacjami.

Więcej praktycznych porad znajdziesz na stronie: smochodowo.com.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Wakacje samochodem – romantyczna Francja, 9.0 out of 10 based on 1 rating