Analitycy przestrzegają przez podwyżką składek na OC w 2016 roku – według zapowiedzi mogą one wzrosnąć nawet o 50 procent.Na jakiej podstawie opierają się te prognozy? Czy podwyżki faktycznie są nieuniknione, a jeżeli tak – jak się do nich przygotować?

Nowe przepisy

Z końcem marca 2015 upłynął ostateczny termin wdrożenia przez towarzystwa ubezpieczeniowe wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, obejmujących kwestie likwidacji szkód. Obejmują one zmiany w sposobie kalkulacji świadczeń i odszkodowań, które według analityków mogły kosztować TU nawet 1,2 mld złotych.

Nowe przepisy narzucają wyliczanie wysokości odszkodowań wyłącznie na podstawie cen nowych części. To ukłon w stronę kierowców, którzy niejednokrotnie nie otrzymywali pełnej kwoty należnego im z tytułu ubezpieczenia OC świadczenia z powodu wyliczeń przeprowadzanych przez ubezpieczyciela powołującego się na zużycie podzespołów. Uaktualnione przepisy położyły kres podobnym praktykom i zmusiły towarzystwa ubezpieczeniowe do zwiększenia wypłat.

Wzrost kosztów świadczeń

Ingerencja KNF to nie jedyna przyczyna wzrostu kwot wypłacanych przez ubezpieczycieli. Choć liczba wypadków w Polsce systematycznie maleje, rosną kwoty zadośćuczynień wypłacanych za szkody osobowe poniesione w wyniku wypadków i stłuczek. Kilka lat temu stanowiły one zaledwie kilkanaście procent wszystkich wypłacanych odszkodowań. Dziś ze świadczeń tego typu korzysta ponad 20 procent ofiar wypadków.

Regulowane przez coraz bardziej prokonsumenckie prawo wypłaty za szkody osobowe są znacząco wyższe niż te dotyczące szkód majątkowych. W rezultacie towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą coraz wyższe koszty związane z prowadzeniem działalności.

Oliwy do ognia dolewają niewielkie wahania w wysokości składek na ubezpieczenie OC, które, powodowane dużą konkurencją na rynku, trwały aż do momentu wprowadzenia zmian w prawie. Nowe regulacje doprowadziły do i niektórzy ubezpieczyciele wykorzystali okazję, by wprowadzić podwyżki.

Kto najboleśniej odczuje zmiany

Obecnie stawki na ubezpieczenie OC są nawet 40 procent wyższe niż w ubiegłym roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy średnia wysokość składki podniosła się o 12 procent. Zmiany postępują dynamicznie i daleko im do osiągnięcia stabilności. Eksperci szacują, że 2016 rok przywita nas kolejnymi podwyżkami, a wzrost cen najboleśniej odczują nowi właściciele samochodów oraz kierowcy z niewielkim stażem. Obawiać się powinny także osoby, które jeżdżą nierozważnie i powodują najwięcej wypadków. Ryzyko i koszt związany z utrzymaniem takich kierowców może zachęcić towarzystwa ubezpieczeniowe do podwyższenia wysokości składek i wprowadzenia poprawek do dotychczasowych kalkulacji.

Na podwyżki powinni się przygotować także właściciele aut z kierownicą po prawej stronie. Mimo indywidualnej polityki cenowej stosowanej przez większość ubezpieczycieli, zauważa się tendencję do oferowania przez nich znacząco wyższych składek. W porównaniu do pojazdów z kierownicą po lewej stronie, średnie składki są trzykrotnie wyższe, czego przyczyną może być ogólny trend wzrostowy na rynku oraz nieustanne rekalkulacje dokonywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak się przygotować?

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie się przed podwyżkami jest odpowiedzialna i bezproblemowa jazda. Kierowcy, którzy nie powodują szkód komunikacyjnych i mają czystą historię wypadków, nie muszą obawiać się znaczącego wzrostu kosztów utrzymania pojazdu. Niemniej jednak, zmiany dosięgną każdego. W zależności od ubezpieczyciela i miejsca zamieszkania, mogą być marginalne lub bardzo duże. Mieszkańcy takich miast jak Toruń, Kielce i Katowice, które dotychczas wyróżniały się stosunkowo niskim kosztem OC, powinni szczególnie uważać na podwyżki.

Eksperci wskazują także na potencjalne korzyści wynikające ze zmiany sprzedawcy polisy. Duża konkurencja na rynku zachęci niektóre ubezpieczalnie do zmniejszenia skali wprowadzanych podwyżek, rozłożenia ich w czasie, opóźnienia, a nawet rezygnacji. Najrozsądniej jest więc mieć oczy otwarte i uważnie obserwować sytuację. W chwili podjęcia decyzji najbardziej przydatne mogą okazać się internetowe porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń, które pozwolą na rzetelną ocenę poszczególnych ofert i wybór tej, która najbardziej odpowiada potrzebom kierowcy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Jak wyprzedzić wzrost kosztów ubezpieczenia OC w 2016 roku?, 10.0 out of 10 based on 1 rating